niedziela, 3 kwietnia 2011

Na co zwrócić u

Na co zwrócić uwagę wybierając parcelę na budowę domu?

Autorem artykułu jest Konrad Podgórski


Dzięki tym  6 podpowiedzią, jakie dla ciebie przygotowaliśmy dowiesz się jak prawidłowo wytypować działkę pod budowę domu, zmniejszyć koszty użytkowania oraz poprawisz swój standard życia.

Parcela na której będziesz stawiać swój przyszły dom jest tą sprawą na której nie powinieneś oszczędzać, nieraz wskazane jest przeznaczyć większą część budżetu niż oryginalnie ustalałeś, ponieważ w głównym stopniu to właśnie parcela będzie stanowiła o cenie rynkowej nieruchomości i w przeciwieństwie do domu i innych konstrukcji na niej się znajdujących, działki nie będziesz miał możliwości już przekształcić czy powiększyć.


Na co musimy zwrócić  uwagę nabywając parcelę

Układ działki
Optymalnie jak ma kształt prostokąta o mniejszej ściance przylegającej do ulicy. Da to możliwość umieszczenia domu dalej od ulicy zapewniając spokój od samochodów, możesz alternatywnie zostawić pewną ilość miejsca za domem na taras albo prywatny ogród.

Otoczenie
Zrób wywiad pomiędzy przyszłymi sąsiadami, upewnij się że nie ma w pobliżu wysypiska, zlewni szamba, oczyszczalni ścieków, spalarni śmieci, lub innych mogących powodować nieprzyjemne zapachy budynków lub przemysłów. Obowiązkowym etapem jest zarówno sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania terenu czy w przyszłości nie są planowane żadne inwestycje, jakie mogły by Ci przeszkadzać. Aby to zrobić powinieneś się udać do miejscowego urzędu gminy. Jeśli nie chcesz mieć codziennej pobudki o 6 rano upewnij się, że nie ma w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła, a raczej jego dzwonnicy.

Przyłącze do mediów
Naprawdę powinieneś brać pod uwagę tylko te działki, które posiadają doprowadzone media. W przyszłości ich doprowadzenie może trwać kilka lat oraz wiązać się z dużymi kosztami i olbrzymią ilością formalności. Również brak gazu lub kanalizacji to w przyszłości dodatkowe koszty.

Droga do miejsca pracy
Jeden z najważniejszych aspektów na jaki powinieneś zwrócić uwagę wynoerając parcelę pod budowę domu. Upewnij się ile czasu trwa dojazd do twojej pracy, weź pod uwagę podróż w różnych warunkach atmosferycznych i o różnych godzinach. Również ważna jest odległość do szkoły, czy dzieci w przyszłości będą mogły same jeździć na lekcje. Zaletą będzie jeśli w okolicy znajduje się przystanek komunikacji miejskiej.

Ulica przy której znajduje się działka
Dobre jeśli parcela znajduje się przy mało uczęszczanej drodze gminnej. Jeśli zamierzasz wybrać działkę z drogą gruntową musisz liczyć się z jej odśnieżaniem w ciągu zimy, o ile w ogóle chcesz mieć możliwość wyjechać z domu co w przypadku  50 metrowej drogi może zająć nawet kilka godzin. Skoro już poruszyliśmy temat odśnieżania, jeśli wybrałeś parcelę z drogą gminną zwróć uwagę na to czy chodnik – o ile jest – przylega do twojej przyszłej posesji czy też ulicy. W przypadku gdy chodnik przylega do ulicy ominie Ciebie obowiązek odśnieżania chodnika, będzie on obowiązkiem gminy.

Sytuacja prawna
Zawsze przed nabyciem działki musisz sprawdzić jej sytuacje prawną. W księdze wieczystej możesz sprawdzić czy sprzedawca jest faktycznie jej właścicielem, czy w księdze nie ma wpisanej hipoteki lub uciążliwych służebności. W następnej kolejności w planie zagospodarowania przestrzennego, który jest dostępny w lokalnym starostwie powiatowym musisz upewnić się o przeznaczeniu działki, czy jest to działka rolna czy budowlana.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom oraz innym materiałom które dla Ciebie napisaliśmy wybierzesz najlepszą działkę. Następnie następuje czas budowy domu, jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat oraz jaki może być
koszt budowy domu powinieneś przeczytać nasze inne materiały i artykuły.

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania prosimy o kontakt.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl wagę wybierając parcelę na budowę domu?

Jak uzyskać decyzję o

Jak uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę i rozpocząć prace budowlane?

Autorem artykułu jest etude


Uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę z reguły trwa kilka miesięcy. Dlatego jeżeli planujesz rozpocząć budowę swojego domu z początkiem wiosny, lepiej zacząć załatwiać formalności już na jesieni.

ETAP 1
Pierwszym etapem na drodze do zdobycia
pozwolenia na budowę jest wizyta w wydziale architektury Urzędu Gminy, gdzie trzeba sprawdzić czy nasza działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Uwaga! Większość gmin nie ma jednak miejscowych planów zagospodarowania terenu. W takim przypadku należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, która jest niezbędna do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę, co ostatecznie wydłuża procedurę otrzymania decyzji o pozwoleniu na budowę.

 

Aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy należy złożyć wniosek (we właściwym urzędzie gminy). Wniosek dodatkowo powinien zawierać:

mapę zasadniczą z wkreślaną granicą terenu objętego wnioskiem,szkice/ rysunki określające funkcję i sposób zagospodarowania terenu,należy określić charakterystyczne dane zabudowy (powierzchnia zabudowy, powierzchnia użytkowa, wysokość zabudowy, kąt dachu, ilość kondygnacji, ilość miejsc parkingowych- garaży itd.),należy określić wielkości i sposób zapotrzebowania na wodę, energię i sposobu odprowadzania lub oczyszczania ścieków oraz innych potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej oraz sposobu unieszkodliwiania odpadów,opisać charakterystyczne parametry techniczne inwestycji,określić dane właścicieli działek sąsiednich oraz innych, w przypadku inwestycji mogącej naruszyć ich interes prawny bądź uciążliwych lub mogących pogorszyć stan środowiska,inne w zależności od rodzaju inwestycji.

 
Dane wpisywane do wniosku mają charakter jedynie orientacyjny. Polegają one na opisaniu, co chcemy zrealizować, dlatego nie potrzeba załączać projektu budowlanego ani koncepcji zabudowy. Urząd wydając decyzję określa jednak wiążąco, co będzie można na danej nieruchomości zrealizować i właśnie w oparciu o te dane powstanie projekt budowlany.

 

ETAP 2
Etap drugi dotyczy wykonania projektu architektoniczno - budowlanego zgodnego z decyzją o Warunkach Zabudowy. Projekt  domu wykonuje się na aktualnej mapie do celów projektowych. Na tym etapie powinniśmy uzyskać:

zapewnienie dostawy wszystkich mediów, które znajdują się przy działce, a w szczególności warunki przyłączeniowe: energetyczne, wodno- kanalizacyjne oraz gazowe.Zapewnienie/ warunki odbioru ścieków decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej,uzgodnienia włączenia do drogiinne wynikające z zapisów planu miejscowego lub decyzji o WZ

 

ETAP 3
Na tym etapie należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę w skład, którego wchodzi:
projekt budowlany (4 egzemplarze) wraz z opiniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami,oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,ważną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli wynika to z przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,i inne dokumenty wymagane przez organ w związku ze specyfiką budowy.


Projekt budowlany powinien zawierać:
plan zagospodarowania działki wykonanej na aktualnej mapie do celów projektowych,projekt architektoniczno – budowlany.

Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje właściwy organ architektoniczno-budowlany (właściwy ze względu na położenie działki) na podstawie wniosku Inwestora. Czas rozpatrywania wniosku o pozwolenie na budowę wynosi ustawowo maksymalnie 65 dni. 

 

ETAP 4
Po uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na budowę (decyzja staje się prawomocna po 14 dniach od daty jej wydania) Inwestor zobowiązany jest zawiadomić organ nadzoru budowlanego o przystąpieniu do prac budowlanych w terminie, co najmniej 7 dni przed ich rozpoczęciem.

Wszystkie czynności związane z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, wykonaniu projektu architektoniczno- budowlanego czy adaptacji projektu gotowego można zlecić naszej pracowni projektowej.

---

z pozdrowieniami,
zespół Etude

logo

ETUDE Pracownia Architektoniczna
os. Jagielońskie 23 lok 29
61-231 Poznań
tel.: +48 61 668 20 99
fax.: +48 61 668 20 97
mob.: +48 668 301 629

www.etude.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl pozwoleniu na budowę i rozpocząć prace budowlane ?